Snin.Net Sosyal Paylaşım Sitesi

Güncel haber Biyografi magazin sağlık ile ilgili paylaşım platformu

Mert Fırat kimdir – Nereli , Kaç yaşında, Biyografi, Hayatı

Uzun süredir ekranların aranılan yüzü haline gelen Mert Fırat, 10 Ocak 1981 doğumludur. Tiyatro ve dizi oyuncusu olarak bilinen isim, senarist olarak da adlandırılır. Ankara’da doğan ve uzun bir süre orada yaşayan Fırat’ın baba tarafı Çerkes, anne tarafı ise Arap’tır. İlk kez “Bizim evin halleri” dizisi ile birlikte popüler olmaya başlayan isim şuan Küçük Tefek Cinayetler dizi ile adından sıkça söz ettirmektedir. Yaptığı projeler dışında Fırat, özel hayatı ve yaşadığı ilişkilerle de magazin gündeminden düşmez.

Eğitim Ve Öğrenim Hayatı

Mert Fırat, ilk, orta ve lise eğitimlerini Ankara’da tamamladıktan sonra üniversite hayatını da bu şehirde sürdürmüştür. Ankara Üniversitesi Dil, Tarih, Coğrafya Fakültesi Tiyatro bölümünden mezun olan isim, kendi mesleğine uygun projelerde çalışmaktadır.

• Tiyatro kökenli olarak pek çok projede yer alan Fırat, tanınmış arabesk sanatçılarından Nihat Fırat’ın oğludur.
• Ailesinin de popüler olması nedeniyle ünlü isimler ile küçük yaşlardan itibaren tanışan Fırat, 2006 yılında İstanbul’a yerleşti.
• Oyun atölyesindeki “Hırçın kız” gösterisi için sınavlara giren isim, başarılı olmasından sonra İstanbul’da farklı pek çok projede yer almıştır.

Oyunculuk yönü dışında senaristlik konusunda da yetenekli olan Fırat, 2009 yılında Başka Dilde Aşk, 2010 yılında ise Atlı karınca projelerinin senaryosunu üstlenmiştir.

Oynadığı Projeler

Binbir gece, yertsiz yurtsuz gibi önemli dizi projelerinde yer alan Mert Fırat, sinema dünyasında da başarısını kanıtlamıştır. İntikan, Kelebeğin Rüyası, Dedemin İnsanları, Yersiz Yurtsuz, Kapalıçarsı gibi filmlerde oynayan 2000 yılından bu yana aktif olarak farklı sinema ve dizi projelerinde çalışmıştır.

• Özellikle 2013 yılındaki Kelebeğin Rüyası ile büyük beğeni toplayan isim, Türkiye İş Bankası Maximum reklamlarından oynamasından sonra büyük bir çıkış yapmıştır.
• Görsel dünyanın pek çok farklı kolunda kendini kanıtlayan Fırat, 2010 yılında 21. Ankara Uluslar arası Film Festivalinde en iyi erkek oyuncu ödülünü almıştır.
• 2010 yılındaki 47. Uluslar arası Antalya Altın Portakal film festivalinde ise Atlı Karınca isimli senaryosunu yaptığı proje birinci seçilmiştir.

Pek çok dizi, film ve tiyatro ile adından söz ettiren isim hala Ufak Tefek Cinayetler projesinde yer almaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Snin.Net Sosyal Paylaşım Sitesi © 2018 Sosyal Paylaşım sitesi